Letošní běh Kolem Ameriky je za námi

V sobotu 15. října se v lesoparku na okraji Píseckých hor uskutečnil již 96. ročník běžeckého závodu Kolem Ameriky. I přes nepřízeň počasí přilákal na start téměř dvě stovky účastníků všech věkových kategorií. Po roce se zde znovu potkali ostřílení závodníci se sportovními nadšenci z řad veřejnosti.

„Ten závod se běhal v době, kdy ještě nikdo z vás nebyl na světě,“ připomněl herec Pavel Nový, tradiční moderátor závodu, dlouhou historii běhu, která sahá až do roku 1925. „Teda Běchovice jsou ještě starší, ale ty se běží po silnici,“ dodal vzápětí a upřesnil, že písecký běh Kolem Ameriky je nejstarším terénním závodem na území České republiky.

Již tradičně byly nejvíce obsazené kategorie dětí, žactva, dorostu a juniorů, kde se na startu sešlo 125 závodníků a čekaly je tratě v délkách od 100 metrů (předškolní děti) do 3 330 metrů (junioři). Kromě členů Atletiky Písek byly ve startovním poli zastoupeny řady dalších sportovních oddílů z celého Jihočeského kraje. Silná konkurence tentokrát přispěla k tomu, že byly v těchto kategoriích překonány hned 3 traťové rekordy.

O jeden z pozoruhodných výkonů se postaral Jan Karas z Prahy, který 100 metrů zvládl za 2 minuty a 55 vteřin. Bylo to tentokrát ještě s výraznou dopomocí rodičů, protože svůj první závod absolvoval ve věku pouhého 1 roku!

V první mužské kategorii, běhu na 4 930 metrů, proběhl jako první cílem s více než minutovým náskokem Pavel Brlica z klubu SK Čtyři dvory České Budějovice. „Vítáme opět na startu Pavla Brlicu, který si před chvílí dobře potrénoval,“ překvapil po chvíli komentátor všechny přítomné, když vítěz předchozího běhu přezul boty, vyměnil startovní číslo a znovu se postavil na start, tentokrát závodu na 8 130 metrů.

A stejné jméno znělo z reproduktorů o půl hodiny později: „Přípomínám Pavlovi, že dnes se tu už žádný další závod, který by mohl vyhrát, neběží.“ Ani v hlavním závodu nenašel Pavel Brlica přemožitele a doběhl si pro pohár pro vítěze. Daleko za sebou nechal druhého v pořadí Zdeňka Zemana z Blatné a třetího Michala Jarolíma z Tábora.

V katogoriích dospělých se představilo celkem 66 závodníků. Mezi ženami na trati 3 330 metrů zvítězila Lucie Pernicová z Železné Rudy před Annou Hrabákovou. Na třetím místě v absolutním pořadí se mezi výrazně mladšími soupeřkami prosadila Šárka Grabmüllerová, která startovala v kategorii 45 – 54 let.

Lubomír Šoustar se ve svých 81 letech stal nejstarším účastníkem letošního ročníku. Trať 1 730 zaběhl za 11 minut a 8 vteřin a postaral se o poslední z letošních traťových rekordů.

„Doufám, že se všichni zase uvidíme v sobotu 21. října 2023 na dalším ročníku,“ zakončil letošní ročník Ivan Čuřín a svými slovy připomněl, že běh Kolem Ameriky se díky své historii a příjemné atmosféře stal tradičním místem setkávání s kamarády a dlouholetými sportovními soupeři.

Podívejte se na výsledky a do fotogalerie.

Děkujeme Městu Písek, Jihočeskému kraji a České unii sportu za podporu tohoto závodu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.